Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zaproszenie na spotkanie "Śladami historii Powiatu Kaliskiego"

Wspólnie z kaliskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz opatówecką biblioteką zapraszamy na spotkanie pn. "Śladami historii Powiatu Kaliskiego", które realizowane jest w ramach zadania „Terra Calisiensis – to nasza ziemia ojczysta. Śladami historii Powiatu Kaliskiego w 25. rocznicę jego powrotu na mapę administracyjną Polski”. Spotkaniu już w poniedziałek, 11 grudnia o godz. 11.00 w Opatówku.

 

Zadanie pn. „Terra Calisiensis – to nasza ziemia ojczysta. Śladami historii Powiatu Kaliskiego w 25. rocznicę jego powrotu na mapę administracyjną Polski” polega na organizacji kilku spójnych ze sobą działań, których celem jest upamiętnienie dziedzictwa historycznego Powiatu Kaliskiego, podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie historii Powiatu Kaliskiego i jego znaczenia w budowie systemu państwa demokratycznego oraz budowanie tożsamości lokalnej. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Chcemy pokazać społeczności lokalnej ziemi kaliskiej, ale też mieszkańcom Wielkopolski jak kształtowały się granice ziemi kaliskiej, kto nią zarządzał, jak zmieniano powiat na województwo i odwrotnie, a także pokażemy szczegółowo historię współczesną po zmianach z 1999 roku, kiedy powiaty wróciły na mapę administracyjną Polski.

Podczas poniedziałkowego spotkania Anna Narewska Prezes PTH omówi  prace nad powstaniem publikacji „Starostwo i Powiat Kaliski na przestrzeni wieków”  natomiast autorki - dr Ewa Kłysz oraz Monika Sobczak Waliś przybliżą dzieje Powiatu Kaliskiego od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.

To pierwsze z dwóch zaplanowanych w ramach zadania spotkań z historykami, kolejne odbędzie się w czwartek, 14 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

 

Info: Marta Wolarz