Konferencja prasowa dotycząca bieżących inwestycji. Powiat Kaliski zrealizuje ważne zadania z zakresu kultury, edukacji i infrastruktury drogowej

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 czerwca 2020

Konferencja prasowa dotycząca inwestycji realizowanych przez Powiat Kaliski odbyła się w samo południe przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Podczas spotkania z dziennikarzami poinformowano o kilku ważnych inwestycjach dotyczących zarówno sfery kulturalnej, dydaktycznej, jak i infrastruktury drogowej. W konferencji uczestniczyli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wicestarosta Zbigniew Słodowy, Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Artur Szymczak, Radny Rady Powiatu Kaliskiego Henryk Kurek oraz przedstawiciele mediów.

Podczas spotkania z dziennikarzami omówiono m.in. inwestycję związaną z adaptacją zabytkowej sali nr 1 w Starostwie Powiatowym na cele kulturalno-wystawiennicze oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku Starostwa. W tym roku planuje się wykonanie robót budowlano-remontowych w zabytkowej sali oraz zakup wyposażenia, a także ułożenie nawierzchni reprezentacyjnego placu wejściowego oraz ciągów pieszych i dróg dojazdowych z kostki/płyty granitowej, wykonanie elementów małej architektury (tj.: gazonu na osi wejścia do budynku, schodów terenowych, murów oporowych, masztów flagowych, koszy na śmieci.). Zaplanowano również utworzenie multimedialnej i interaktywnej aplikacji internetowej dotyczącej ofert kulturalnej i turystycznej Powiatu Kaliskiego. Łączna wartość zadania to 2 420 334,72 PLN.

- To ważne, że są te inwestycje. Robimy to celowo. Zwłaszcza, że wiele teraz mówi się o zamrożeniu gospodarki. My, jako samorząd staramy się tak działać, żeby dostarczać tych pieniędzy do gospodarki. Takie zresztą też było zawołanie rządowe, żeby możliwie jak najszybciej uruchamiać inwestycje pomimo trudnego czasu. Nie ma nic lepszego niż danie pracy firmom i ludziom. Znajdujemy się na placu przed Starostwem Powiatowym. To miejsce nieprzypadkowe. Za chwilkę bowiem będzie wyglądało zupełnie inaczej. Po wielu perturbacjach i długim procesie projektowym wreszcie mamy wykonawcę na przebudowę tego placu oraz zabytkowej sali numer 1 znajdującej się w głównym gmach Starostwa Powiatowego. Niebawem podpiszemy umowę dotyczącą tej inwestycji i zrealizujemy prace, które sprawią, że ten dziedziniec zmieni swoje oblicze – tłumaczy Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal.

Obecnie trwa także procedura przetargowa związana z realizacją inwestycji w Muzeum Historii Przemysłu za 3,5 miliona złotych. Dotyczy zabezpieczenia budynku Muzueum oraz rewitalizacji i adaptacji jego zachodniego skrzydła na cele kulturalne. To zadania ma zostać zakończone do końca 2021 roku. To jednak nie jedyna inwestycja planowana w Opatówku. Planowana jest bowiem także budowa szklarni dydaktycznej oraz placu manewrowego do nauki jazdy na potrzeby kształcenia zawodowego w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. To zadanie realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość zadania to prawie 2,5 miliona złotych. - Zespół Szkół w Opatówku pełni bardzo ważne zadania dydaktyczne. Kształci rolników, ogrodników, ale i mechanizatorów rolnictwa. Chcemy, żeby młodzież miała jak najlepsze warunki kształcenia, a do tego potrzebne są nowoczesne warunki dydaktyczne. Kolejnym etapem poprawiania warunków dydaktycznych w Zespole Szkół jest remont i budowa nowej bazy dla ogrodników – szklarni. Ta nowoczesna baza z pewnością będzie sprawiać, że do tej placówki będzie przychodzić więcej uczniów. Będzie to z pewnością jedna z najnowocześniejszych szkół tego typu w całym województwie. Myślę, że jeśli w tym roku nie nastąpi zakończenie tej inwestycji, to na pewno w przyszłym roku uczniowie będą już mogli kształcić się w bardzo komfortowych warunkach – tłumaczy Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Artur Szymczak.

Podczas spotkania z dziennikarzami mówiono także o inwestycjach drogowych. Władze samorządowe omawiały kwestie związane z przebudową drogi powiatowej nr 4620P na odcinku Szulec-Oszczeklin oraz z inwestycjami na drogach powiatowych nr 4629P w m. Szczytniki i nr 4623P na odcinku Popów-Takomyśle.

- Do końca lipca zostanie zakończona duża inwestycja na terenie trzech gmin naszego powiatu. Mowa o przebudowie drogi na odcinku Szulec-Rajsko-Oszczeklin za kwotę 5,6 milionów złotych. Trzeba w tym miejscu wspomnieć o bardzo dobrej współpracy z gminami, która sprawia, że w naszym powiecie powstaje coraz więcej dróg o przyzwoitym standardzie. To odcinek drogi o długości 6,5 kilometra. Na całym tym odcinku nastąpiło poszerzenie drogi do 5,5 metra, co wydatnie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu na tej drodze. Powstała także duża liczba przejść dla pieszych oraz funkcjonalne zatoki autobusowe. Bardzo cieszymy się z tej inwestycji, bo była to droga na niektórych odcinkach bardzo mocno zdewastowana. Z roku na rok  systematycznie staramy się budować logiczne ciągi drogowe uzupełniające i łączące drogi wyższych kategorii – wyjaśniał Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego, Mieczysław Łuczak.

Starosta Kaliski odniósł się także to spraw bieżących związanych z obsługą petentów. - Staramy się chronić naszych petentów i pracowników. Dlatego, jesteśmy otwarci na petentów, ale ich wejścia do budynku są ograniczone. Organizujemy również część dla interesantów. Chcemy zrobić nowy punkt przyjęcia z dwoma stanowiskami, który chcemy skomputeryzować, co sprawi, że będziemy mogli sprawnie przekazywać wnioski i sprawy do odpowiednich Wydziałów. Chcemy usprawnić działania, żeby mimo trudnego czasu związanego z Covid 19, udawało nam się sprawnie obsługiwać naszych petentów – powiedział Krzysztof Nosal.

 

Info: Michał Marszałkowski

Foto: Joanna Górska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie