Powiat Kaliski po raz czwarty włącza się do akcji Narodowego Czytania

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 sierpnia 2020

Po raz dziewiąty, pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, na terenie całej Polski organizowana jest Ogólnopolska Akcja Narodowe Czytanie. Lekturą, wybraną do odczytania w roku 2020 jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Powiat Kaliski po raz czwarty podjął się organizacji tego typu wydarzenia, tym razem we współpracy z Gminą Opatówek oraz Gminną Biblioteką Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku. Wspólne czytanie rozpocznie się o godzinie 20:00 w dniu 5 września 2020 roku, na terenie parku modrzewiowego przy Gminnej Bibliotece Publicznej, ul. Kościelna 15.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą były Nowele Polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Tradycyjnie już każdy, kto posiada swój egzemplarz lektury może zgłosić się do Biblioteki w Opatówku, Starostwa Powiatowego lub przyjść w dniu wydarzenia, aby otrzymać pamiątkową pieczęć.

Wydarzenie będzie organizowane na zewnątrz, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i z zachowaniem dystansu wśród uczestników. W przypadku złej pogody czytanie zostanie przeniesione do budynku Biblioteki, wówczas ponownie może zostać ograniczona liczba osób, biorących udział w wydarzeniu.

 

Info/fot. Marta Wolarz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie