Śp. Grażyna Karbowiak uhonorowana tytułem "Osobowość Powiatu"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 września 2020

Zarząd Powiatu Kaliskiego podjął decyzję o nadaniu pośmiertnie Śp. Grażynie Karbowiak tytułu "Osobowość Powiatu". Pani Grażyna była osobą niesamowicie uwrażliwioną na ludzkie problemy i ich potrzeby, przez wiele lat służyła ludziom, wyróżniała się ogromną determinacją w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. O nadaniu tytułu poinformował rodzinę i bliskich Starosta Kaliski Krzysztof Nosal podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 3 września br. w Liskowie. Decyzja została podjęta Uchwałą nr 728/2020 Zarządu Powiatu Kaliskiego z dnia 2 września 2020 roku.

Śp. Grażyna Karbowiak - charakterystyka, działalność, dokonania

 Grażyna Karbowiak ur. 05.09.1958 r. w Poznaniu, zm. 29.08.2020 r.

Była córką: Czesława i Marii Biskup

 

Pani Grażyna Karbowiak całe swoje życie poświęciła problemom osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Los sprawił, że Jej syn Darek urodził się z porażeniem mózgowym. Nie były to łatwe czasy zarówno dla rodzin, jak i wiejskiej społeczności gdzie opieka nad osobami niepełnosprawnymi była w „powijakach”.

W 1995 roku postanowiła zrealizować swoje marzenia i skonsolidować środowiska działające na rzecz osób niepełnosprawnych w Gminie Lisków. Przy jej wsparciu i kilku innych działaczy, powstało Gminne Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych w Liskowie, gdzie z dużym zaangażowaniem i empatią zajmowała się sprawami osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, doświadczonych przez los.

Od początku Śp. Grażyna Karbowiak weszła w skład Zarządu i pełniła funkcje skarbnika do chwili obecnej. Na jej barkach ciążyła odpowiedzialność za składki i sprawozdawczość instytucji o charakterze organizacji pozarządowej. W 2000 roku zaangażowana była w tworzenie Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Liskowie – jednym z pierwszych w środowisku wiejskim. Kiedy w roku 2004, utworzono w Swobodzie Zakład Aktywności Zawodowej „Swoboda”, Śp. Grażyna Karbowiak natychmiast włączyła się w wir pracy zawodowej i społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych. Obowiązki dzieliła z trudnym macierzyństwem.

W Jej 62 latach życia, praca społeczna to 25 lat, – bo tyle liczy historia jej zaangażowania i działania na rzecz osób niepełnosprawnych; od jubileuszy, po wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, festyny, spartakiady, wycieczki – dwukrotnie do Rzymu, do Ojca Świętego. Zawsze gotowa, by nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

Do końca uśmiechnięta i pełna energii, w pracy wyróżniała się profesjonalizmem i pracowitością, mobilizując wszystkich do dalszej pracy na rzecz potrzebujących.

W uznaniu i podziękowaniu za godną naśladowania wrażliwość na ludzkie problemy i ich potrzeby, a także za wieloletnią działalność na rzecz Powiatu Kaliskiego, szczególnie w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.

Pani Grażyna Karbowiak na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie