Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Termomodernizacja budynków za 10 mln zł

Powiat Kaliski  w porozumieniu z partnerskimi samorządami Miastem Kalisz, Gminą Ceków-Kolonia oraz Gminą Mycielin wspólnie zrealizują termomodernizację 6 budynków użyteczności publicznej za 10 mln zł. Dofinansowanie z EFRR w ramach WRPO 2014+ wynosić będzie 4,2 mln zł. Dziś umowę podpisał wicemarszałek woj. wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wraz ze Starostą Kaliskim Krzysztofem Nosalem i członkiem Zarządu Powiatu Kaliskiego  Januszem Nowakiem w obecności Prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, wójta gminy Mycielin Rafała Szelągowskiego, wójta gminy Ceków- Kolonia Mariusza Chojnackiego oraz skarbnika powiatu kaliskiego Urszuli Jędrusiak.

 

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej zrealizowana będzie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjny na lata 2014-2020  Poddziałanie 3.2.4 „Poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym w ramach ZIT dla rozwoju AKO”.

-Projekt będzie realizowany przez Powiat Kaliski (Wnioskodawcę - partnera wiodącego) w porozumieniu z partnerskimi samorządami: Miastem Kalisz, Gminą Ceków-Kolonia oraz Gminą Mycielin. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną przetargi- zadeklarował starosta Kaliski Krzysztof Nosal

-Dzisiejsza umowa dotyczy termomodernizacji 4. placówek oświatowych oraz dwóch obiektów użyteczności publicznej. Cieszę  się, że w imieniu zarządu województwa  mogę tę umowę z Państwem podpisać- mówił wicemarszałek woj. Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.  

-Bardzo się cieszymy, że dochodzi do podpisania tej umowy. Jedno nasze zadanie to termomodernizacja budynku administracyjnego na ul. Kościuszki, drugie zadanie to termomodernizacja Ośrodka Szkolno -Wychowawczego. To drugie zadanie też interesuje powiat kaliski, bo jest to instytucja o zasięgu ponad lokalnym, a dzięki tym funduszom będziemy mogli zapewnić młodzieży lepsze warunki pobytu- mówi prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Zadowolenia z inwestycji termomodernizacyjnych w gminach nie kryją też wójtowie. Wójt Mariusz Chojnacki w gminie Ceków - Kolonia dziękował za dofinansowanie do  termomodernizacji budynku szkoły w Kamieniu gdzie działa również klub malucha. Wójt Rafał Szelągowski w gminie Mycielin zadowolony jest z planowanej termomodernizacji Zespołu Szkolno-  Przedszkolnego  w Kościelcu

Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej sektora publicznego na terenie 4 gmin z terenu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Projekt przyczyni się również do osiągnięcia następujących celów dodatkowych:

- oszczędności energii w budynkach,

- oszczędności kosztów zaopatrzenia w energię,

- promowania postaw związanych z oszczędzaniem energii,

- zwiększenia odpowiedzialności za stan środowiska i zanieczyszczenia powietrza,

- poprawy komfortu użytkowania obiektów.

Przedmiotem projektu jaki koordynowany jest przez powiat Kaliski jest kompleksowa termomodernizacja energetyczna 6 budynków użyteczności publicznej administrowanych przez partnerów projektu, tj.:

1)    Termomodernizacja Budynku pomocniczego Starostwa Powiatowego w Kaliszu (byłego budynku Wydz. Komunikacji);

2)    Termomodernizacja budynku głównego wraz z salą gimnastyczną Zespołu Szkół Nr 1 w Liskowie;

3)    Termomodernizacja obiektu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kaliszu;

4)    Termomodernizacja budynku biurowego Urzędu Miasta w Kaliszu przy ul. Kościuszki 1a;

5)    Termomodernizacja budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kościelcu;

6)    Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Kamieniu.

Prace związane z termomodernizacją obejmować będą m.in.:

- ocieplenie budynków;

- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;

- przebudowę systemów grzewczych wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła;

- przebudowę systemów wentylacji;

- przebudowę systemów przygotowania ciepłej wody użytkowej;

- montaż instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach;

- wymianę oświetlenia na energooszczędne.

 Wartość całkowita projektu: 10,1 mln zł

- w tym dofinansowanie z EFRR w ramach WRPO 2014+: 4,2 mln zł

 Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do maja 2022 roku.

 

Tekst/ foto W.Przybylska