Instytucje kultury w powiecie współpracują. Dwa eksponaty wypożyczone do Dworku w Koźminku

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 lutego 2021

Fortepian skrzydłowy Stingl Gebr. oraz pianino Th. Mann & Co. zostały przewiezione do Dworku w Koźminku. To skutek umowy użyczenia zawartej pomiędzy zarządcami Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i władzami Gminy Koźminek. Muzealia z przełomu XIX i XX wieku będą eksponowane w Dworku w Koźminku.

Dzięki dobrej współpracy XIX-wieczny Dworek będzie mógł prezentować instrumenty o niezwykłej historii:

Fortepian skrzydłowy wyprodukowany w roku 1905 przez znaną Wiedeńską firmę Braci Stingl na rynek krajowy (monarchia Austro – Wegierska) dla czechów, stąd napisy w tym języku. Fotrepian fornirowany machoniem, klawiszami z kości słoniowej z, bogato inkrustowany mosiądzem napisem firmowym i orłem carskim stanowił ozdobę każdego salonu. Wniesiony w formie posagu panny młodej ( matka byłej właścicielki z Czech ) przed 1 wojną światową. Przez całą 2 wojnę światową stał w wagonie towarowym na bocznicy kolejowej w Warszawie ( mimowolny świadek powstania warszawskiego) .

Pianino marki Th. Mann & Co., czas powstania 1895–1897 w Bielefeld (Nadrenia Północna-Westfalia) Politurowane na brązowo, okryte okleina dębową. Klawiatura z kości słoniowej i hebanu. Pianino trafiło do Kalisza w czasie 2 wojny św. Wysiedleni ze swojego domu na ulicy Łódzkiej państwo Radziłowicze zostawili w pomieszczeniach pianino marki Arnold Fibigier. Dom ten został zajęty przez jednego z niemieckich oficerów stacjonujących w Kaliszu. Po zakończeniu wojny, rodzina wróciła do domu rodzinnego, jednak zamiast pianina Fibigiera zastali instrument firmy Th. Mann, najprawdopodobniej będący własnością owego niemieckiego oficera.

Na razie ze względów epidemiologicznych jeszcze nie można tłumnie odwiedzać Dworku, ale to miejsce nieustannie wzbogaca się o kolejne eksponaty, które swoim pięknem dodają kolorytu zabytkowym pomieszczeniom. To sprawia, że gdy tylko sytuacja epidemiologiczna będzie umożliwiała bezpieczne wizyty, na pewno nikt z przybyłych gości nie będzie zawiedziony.

Władze gminne myślą o nieustannym zwiększaniu atrakcyjności tego miejsca i zwracają się z apelem-prośbą do osób i instytucji posiadających ciekawe zasoby dotyczące historii naszego regionu, aby kontaktowały się z Urzędem Miejskim Gminy Koźminek. Mogą Państwo bowiem wzorem Muzeum w Opatówku użyczyć takie eksponaty, co sprawi, że będą mogły je podziwiać szersze rzesze odbiorców.

Warto także dodać, że Dworek w Koźminku będzie siedzibą Gminnego Centrum Kultury i Sportu.

Foto: Karol Matczak

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Nowe eksponaty w Dworku w Koźminku

  Nowe eksponaty w Dworku w Koźminku

 • Powiększ zdjęcie Dworek w Koźminku

  Dworek w Koźminku

 • Powiększ zdjęcie Dworek w Koźminku

  Dworek w Koźminku

 • Powiększ zdjęcie Fortepian skrzydłowy

  Fortepian skrzydłowy

 • Powiększ zdjęcie Fortepian skrzydłowy

  Fortepian skrzydłowy

 • Powiększ zdjęcie Emblemat na jednym z eksponatów otrzymanych z Muzeum w Opatówku

  Emblemat na jednym z eksponatów otrzymanych z Muzeum w Opatówku

 • Powiększ zdjęcie Fortepian skrzydłowy

  Fortepian skrzydłowy

 • Powiększ zdjęcie Pianino marki Thomas Mann

  Pianino marki Thomas Mann

 • Powiększ zdjęcie Pianino marki Thomas Mann

  Pianino marki Thomas Mann

 • Powiększ zdjęcie Wnętrze Dworku w Koźminku

  Wnętrze Dworku w Koźminku