Rozpoczęto realizację projektu "„Kaliska kolej wąskotorowa szansą promocji dziedzictwa historycznego regionu”

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 marca 2021

Rozpoczęła się realizacja projektu „Kaliska kolej wąskotorowa szansą promocji dziedzictwa historycznego regionu”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej i Powiat Kaliski przy współpracy z Gminą Stawiszyn i Gminą Żelazków. To projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który na ten cel przyznał dotację w wysokości 34 992 złotych. Dzięki temu "kaliska wąskotorówka" doczeka się m.in. utworzenia nowych peronów i kilku rozwiązań wpływających na komfort pasażerów oczekujących na kursy kolejki.

W spotkaniu organizacyjnym uczestniczyli: Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego Dorota Karpieko, Burmistrz Stawiszyna Grzegorz Kaczmarek, Dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady Wioletta Przybylska i Robert Matczak ze Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych.  Zadanie polega na utworzeniu nowych peronów na stacjach w Petrykach i Złotnikach, zakupie i montażu elementów drewnianej małej architektury w tym wiaty, stołów i ławek na stacji w Zbiersku oraz zakup tablic informacyjnych dotyczących działalności kolei i atrakcji turystycznych znajdujących się w obszarze danej stacji w Żelazkowie, Petrykach, Złotnikach i Zbiersku. Na wszystkich czterech stacjach zostaną umieszczone tablice informacyjne, stanowiące cenne źródło wiedzy dla turystów.

- Po utworzeniu peronów, będziemy mieć nową propozycję turystyczną dla rowerzystów odwiedzających Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej. Będą oni mogli wsiąść do kolejki wąskotorowej w Zbiersku wraz z rowerem zapakowanym na wagon towarowy, przejechać do Złotnik Wielkich kolejką, a następnie wsiąść na rower i odwiedzić kościół w Kościelcu - mówi Wioletta Przybylska, Dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

- Kolejka wąskotorowa jest niewątpliwą atrakcją turystyczną Gminy Stawiszyn. Chcemy żeby była ona dostępna dla turystów jak najczęściej, i już nie możemy się doczekać gdy na torach będzie jeździć  drezyna, bo takie są plany - powiedział Grzegorz Kaczmarek, Burmistrz Stawiszyna.

- Kolejka wąskotorowa dla nas mieszkańców Stawiszyna to ważna historia. Chodziłam na spacery z dziećmi, spacerując na terenach kolejowych. Mam nadzieję, że projekt, który będziemy realizować, będzie początkiem tworzenia infrastruktury turystycznej w sąsiedztwie kolejki wąskotorowej - tłumaczy Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego, Dorota Karpieko.

Kolejka wąskotorowa dla turystów dostępna jest w okresie wiosenno-letnim, a o szczegółowym rozkładzie będziemy jeszcze informować.

Info: Marta Wolarz/Michał Marszałkowski

Foto: Michał Marszałkowski

 

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Stacja kolejki wąskotorowej w Zbiersku

  Stacja kolejki wąskotorowej w Zbiersku

 • Powiększ zdjęcie Spotkanie organizacyjne połączone było z wizytacją w terenie

  Spotkanie organizacyjne połączone było z wizytacją w terenie

 • Powiększ zdjęcie Kolejka wąskotorowa w Zbiersku

  Kolejka wąskotorowa w Zbiersku