Punkty Masowych Szczepień powstają w Powiecie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 kwietnia 2021

Starosta Kaliski Krzysztof Nosal zaproponował utworzenie dwóch Punków Szczepień Masowych na terenie powiatu przy szpitalach w Wolicy w gm. Godziesze Wielkie i w Sokołówce w gminie Koźminek.

Lokalizacje takie zostały zaproponowane ze względu na rozłożony teren powiatu kaliskiego. Nasz powiat nie ma własnej służby zdrowia, zatem będziemy posiłkować się bazą i służbami medycznymi Wojewódzkich Szpitali oraz przychodni prywatnych i publicznych, które znajdują się na terenie naszego powiatu.

Pierwsza lokalizacja to PSM prowadzony przez Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy, Wolica 113 62-872 Godziesze Małe.

Druga lokalizacja to PSM organizowany "od podstaw" prowadzony przez samorząd i Wojewódzki Zakład Opieki Psychiatrycznej Sokołówka 1, 62-840 Koźminek.

Oba punkty mogą być czynne 10 godzin dziennie, np. od godziny 10.00 do 20.00, 7 dni w tygodniu. Zgodnie z wytycznymi powinniśmy dążyć do zapewnienia około 5.000 szczepień tygodniowo, bo w powiecie kaliskim mamy 50.968 mieszkańców w wieku produkcyjnym.

Tworzenie Punktów Szczepień Masowych (PSM) to nowe zadanie powiatu i związane jest z perspektywą zwiększenia w kwietniu dostaw szczepionek przeciw COVID-19. Starosta Kaliski Krzysztof Nosal zgłosił gotowość urządzenia Punktu Szczepień Masowych. Celem tworzenia Punktów Szczepień Masowych jest jak najszybsze zwiększenie potencjału szczepień powszechnych, a przez to zabezpieczenie mieszkańców przed wzrostem liczby zakażeń. Utworzenie i przygotowanie do pracy Punktu Szczepień Masowych należy zsynchronizować z zaproponowanym przez rząd „Harmonogramem i procedurą tworzenia punktów szczepień masowych”. Przewidziany w nim termin realizacji zadania to 18 kwietnia br.

Punkty Szczepień Masowych zgodnie z wytycznymi ministerstwa można organizować w remizach, szkołach, domach kultury, halach sportowych, ale również w namiotach lub punktach Drive Thru. Ważne jest, aby były one powszechnie dostępne, odpowiednio oznaczone, z wydzieleniem niezbędnych części, z przygotowaniem koniecznych urządzeń i mebli, w ścisłej współpracy z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą oraz innymi służbami.

Początek szczepienia pierwszych pacjentów został przewidziany w harmonogramie rządowym w dniach 19-25 kwietnia. Personel medyczny, ratownicy medyczni i inne osoby które mogą kwalifikować do szczepień zgodnie z nową ustawą, zainteresowani pracą w Punktach Szczepień Masowych Powiatu Kaliskiego mogą zgłaszać się pisząc maila na adres info@powiat.kalisz.pl

Koordynatorem jest Wioletta Przybylska dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Tablica Punkt Szczepień przeciwko COVID-19

    Tablica Punkt Szczepień przeciwko COVID-19