Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Edukacyjnie i historycznie, czyli „Majówka u fabrykanta” zaprasza po raz drugi

Plakat wydarzenia "Majówka u fabrykanta"

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz z partnerami zaprasza 1 czerwca na „Majówkę u fabrykanta – 2. Piknik edukacyjno- historyczny w 200-lecie fabryki sukna w Opatówku”. Na przybyłych czeka mnóstwo ciekawych atrakcji.

Fabryka sukiennicza w Opatówku wywodząca swój początek w 1824 r. była największą i najnowocześniejszą z ówczesnych fabryk i odgrywała kluczową rolę w przemyśle tekstylnym i gospodarce Królestwa Polskiego. 200 lat temu trwała jeszcze jej budowa, a dokładnie w 2025 r. sprowadzono do niej pierwszą maszynę parową. Kompleks fabryczny szczęśliwie przetrwał i jest jednym z nielicznych przykładów architektury przemysłowej z początków XIX w. w Europie.

Od 1981 r. mieści się w nim Muzeum Historii Przemysłu. Historia powstania fabryki opatóweckiej wpisuje się w historię narodzin przemysłu w Królestwie Polskim, działalność Namiestnika Józefa Zajączka i polityki protekcyjnej Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego, czy Prezesa Komisji Województwa Kaliskiego Józefa Radoszewskiego.

Z okazji tak zacnego jubileuszu tej perły architektury industrialnej, a także sprowadzenia pierwszej maszyny parowej, w niedzielę - 1 czerwca odbędzie się 2. piknik edukacyjno – historyczny „Majówka u fabrykanta”. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji.

Program:

18.00 – start na dziedzińcu muzealnym: rekonstrukcja historyczna z dziejów początków przemysłu na ziemiach polskich, inspirowana „Ziemią obiecaną” oraz z dziejów fabryki opatóweckiej.

19.00 - warsztaty muzealne, pokazy maszyn w ruchu, gry i zabawy i inne animacje dla dzieci na stoisku Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatówku oraz Fundacji Inicjatywa dla Opatówka;

21.00 – kino letnie na dziedzińcu i prezentacja filmu „Ziemia obiecana” w reż. Andrzeja Wajdy.

W międzyczasie: piwo rzemieślnicze Browar Turek, grochówka strażacka, grill i inne pyszności zwane swojskim jadłem!

Zapraszamy całe rodziny. Wspólnie świętujmy, bawmy się i poznajmy własną historię i dziedzictwo!

Partnerzy:

- Urząd Miasta i Gminy Opatówek,

- OSP Opatówek,

- Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku,

- Inicjatywa dla Opatówka.

- Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej,

- Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku,

- Stowarzyszenie LGD7 – Kraina Nocy i Dni,

- Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu,

- Grupa Rekonstrukcji Historycznej w Cekowie Kolonii.

 

Info: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku