Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Święto Powiatu Kaliskiego za nami. Uhonorowano osoby zasłużone dla powiatu kaliskiego.

Tegoroczne Święto Powiatu Kaliskiego odbyło się w sobotę, 25 lutego w Hotelu Kristoff w Łaszkowie. Ta najważniejsza uroczystość w kalendarzu wydarzeń powiatowych, która jest okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla powiatu kaliskiego, a także naszych przyjaciół i wyjątkowych osobowości.

Wydarzenie rozpoczęło się filmem przypominającym, o tym co dzieje się za naszą wschodnią granicą, podczas uroczystości dużo uwagi poświęcone było wojnie na Ukrainie, wiele akcentów skierowano do naszych przyjaciół z miasta partnerskiego. W uroczystościach udział bowiem wzięli przedstawiciele partnerskiego Miasta Baranówka – Burmistrz Oleksandr Migei  wraz z żoną, dyrektorką Artystycznej Szkoły w Baranówce Julią Eismont – Migei, której występy muzycznie uświetniły galę a także uczniowie Szkoły Muzycznej ze Lwowa z dyrektorką  Galyną Lavrys na czele i z kierownikiem Chóru z Ukrainy Bochdanem Krywko.

Najważniejszym powiatowym odznaczeniem – Medalem Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego uhonorowane zostały 3 panie i 2 orkiestry. Medale wręczyli Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz i Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

A otrzymali je:

- Janina Kubiak - wieloletnia Dyrektor oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Zakładu Opieki Psychiatrycznej sp. z o.o. w Sokołówce.  Medal nadany przez Radę Powiatu Kaliskiego uchwałą Nr LIV/478/2022 z dnia 28 grudnia 2022 r. w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego oraz rozwijanie usług medycznych  w powiecie kaliskim na najwyższym poziomie.

- Jolanta Tomczyk - wieloletnia Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dzierzbinie. Medal nadany przez Radę Powiatu Kaliskiego uchwałą Nr LIV/479/2022   z dnia 28 grudnia 2022 r. w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego oraz  działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

-Maria Krawiec – Wójt Gminy Lisków, Radna Powiatu Kaliskiego w latach 1998 – 2006. Medal nadany przez Radę Powiatu Kaliskiego uchwałą   nr LIV/480 /2022  z dnia 28 grudnia 2022 r.  w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego, działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności i promocję powiatu kaliskiego.

- Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rychnowie – Medal nadany przez Radę Powiatu Kaliskiego uchwałą Nr LIV/493/2023 z dnia 25 stycznia 2023 roku w uznaniu za 130 lat pracy na rzecz rozwoju kultury i tradycji w gminie Blizanów i na terenie powiatu kaliskiego.

- Orkiestra Dęta OSP Blizanów – Medal nadany przez Radę Powiatu Kaliskiego uchwałą Nr LIV/493/2023 z dnia 25 stycznia 2023 roku w uznaniu za 120 lat pracy na rzecz rozwoju kultury i tradycji w gminie Blizanów oraz na terenie powiatu kaliskiego.

 

Zarząd Powiatu Kaliskiego postanowił uhonorować tytułem Przyjaciel Powiatu Kaliskiego 9 osób, natomiast tytuł Osobowość Powiatu Kaliskiego otrzymało 7 osób. W imieniu Zarządu Powiatu Kaliskiego Honorowe Tytuły Przyjaciela i Osobowości wręczyli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy.

Zarząd Powiatu Kaliskiego Uchwałą Nr 1771/2023 z dnia 13 lutego 2023 roku nadał tytuł „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego”:

- Kołu Gospodyń Wiejskich „Okupniczanki” w uznaniu za bezinteresowną pomoc oraz zaangażowanie w zbiórki charytatywne w powiecie kaliskim.

- ks. kanonikowi Pawłowi Jabłońskiemu w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju społecznego mieszkańców parafii Iwanowice oraz rozwoju ochotniczych straży pożarnych w powiecie kaliskim.

- Henrykowi Kubikowi – w uznaniu za pracę społeczną na rzecz seniorów i służb mundurowych oraz działalność edukacyjną młodzieży,  a także promocję strzelectwa i  turystyki w powiecie kaliskim.

- Małgorzacie Miklas – w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego powiatu kaliskiego.

- Dorocie Ostojski - w uznaniu za dotychczasową współpracę, bezinteresowną pomoc oraz zaangażowanie w organizację dostaw sprzętu rehabilitacyjnego dla mieszkańców powiatu kaliskiego.

- Patrycji i Adamowi Synowiec - w uznaniu za ich bezinteresowną pomoc, zaangażowanie i poświęcenie dla uchodźców z Ukrainy.

- Jackowi Wolniaczykowi – w uznaniu za dotychczasową współpracę, pracę na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego,  bezinteresowną pomoc oraz rozwój gospodarczy powiatu.

- Zespołowi Wokalnemu Dynamitki - w uznaniu za działalność kulturalną oraz promocję powiatu kaliskiego.

- Lwowskiej Szkole Muzycznej nr 2 - w uznaniu za wieloletnią współpracę i propagowanie kultury ukraińskiej na terenie powiatu kaliskiego.

 

Zarząd Powiatu Kaliskiego Uchwałą Nr 1772/23 z dnia 13 lutego 2023 roku nadał tytuł „Osobowość Powiatu Kaliskiego”:

- Marzenie Marczyk - w uznaniu  za pracę twórczą oraz działalność na rzecz edukacji dzieci i młodzieży w powiecie kaliskim.

- Marzenie Ugornej - w uznaniu  za dotychczasowe osiągnięcia muzyczne, działalność artystyczną na rzecz rozpowszechniania kultury oraz promocję powiatu kaliskiego.

- Łukaszowi Durajskiemu - w uznaniu  za  działalność na rzecz ochrony zdrowia i profilaktyki zdrowotnej a także pracę dla rozwoju samorządu lokalnego oraz pomoc społeczną w powiecie kaliskim.

- Romanowi Frątczakowi - w uznaniu za jego wieloletnią pracę na rzecz rozwoju samorządu rolniczego oraz rozwoju gospodarczego powiatu kaliskiego.

- Marianowi Grabowskiemu – w uznaniu za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych w powiecie kaliskim oraz pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego.

- Stefanowi Kobierskiemu – w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego powiatu kaliskiego.

- Tadeuszowi Rzeźniczakowi - w uznaniu za wieloletnią pracę dydaktyczną, a także osiągnięcia w gospodarce łowieckiej powiatu kaliskiego i działalność na rzecz rozwoju samorządu lokalnego.

 

Na scenie z piosenkami ukraińskimi zaprezentowali się uczniowie Lwowskiej Szkoły Muzycznej. Zwieńczeniem wieczoru był z kolei występ tenorów nowej generacji - TRE VOCI. To trzej doskonali artyści Wojtek Sokolicki, Mikołaj Adamczak oraz Miłosz Gałaj, którzy już po raz drugi wystąpili na Święcie Powiatu Kaliskiego.  To przyjaciele, których łączy miłość do świata i do ludzi, a przede wszystkim pasja do muzyki. Panowie wprowadzili wypełnioną po brzegi salę w doskonały nastrój.

Uroczystość miała także wymiar charytatywny. Podczas Święta Powiatu Kaliskiego wspólnie z koleżankami ze Stowarzyszenia "LGD7-Kraina Nocy i Dni" zbieraliśmy pieniążki na leczenie Moniki Jaśkiewicz. Zebraliśmy 4 147,24 zł. Monika przez wiele lat pomagała innym, a teraz sama walczy z groźnym nowotworem. Wspomóżmy jej leczenie. Zbiórkę publiczną nr 2023/882/OR na rzecz Moniki prowadzi Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.

Tradycyjne stoły z regionalnymi potrawami przygotowały koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Blizanów: KGW Skrajnia, KGW Bogucice, KGW Rychnów, KGW Blizanówek, a tradycyjne napitki Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Kaliskiej. Dziękujemy także sponsorom, którzy przekazali wsparcie finansowe lub w postaci produktów do przygotowania poczęstunku. Wsparcia udzielili Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, Gmina Blizanów, Hotel Kristoff,  oraz firmy: Lazur, Grupa AWW, Winiary, CEKO, Mlekovita, Darko, Masarnia Wróblewicz, Zakład Mięsny Tomasz Łucyk, Kąkol zdrowa żywność, Kraszkiewicz, Firma Gedek.

Info: Marta Wolarz

Fot. Natalia Skweres/Anna Sadowska