Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Upamiętnili bohaterów walk o Monte Cassino

W dniach 17-19 maja, delegacja samorządowców z terenu naszego województwa przebywała z oficjalną wizytą we Włoszech w Piedimonte San Germano. Delegacja uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach państwowych związanych z kolejną rocznicą bitwy o Monte Casino i Piedimonte. Do Włoch pojechali: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej UMWW Anna Markiewicz, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz, Wójt Gminy Ceków-Kolonia Mariusz Chojnacki i Wójt Gminy Godziesze Wielkie Józef Podłużny. 

Samorządowcy zostali zaproszeni na uroczystości przez Burmistrza Piedimonte San Germano Gioacchino Ferdinandiego oraz Wójta Gminy Ceków-Kolonia Mariusza Chojnackiego. Władzom samorządowym towarzyszyły delegacje złożone z grup rekonstrukcji historycznych, mieszkańców oraz miłośników historii.

Warto nadmienić, że pierwsze kontakty pomiędzy włoską gminą, a Gminą Ceków-Kolonia miały miejsce już w 2019 roku. Zostały zainicjowane przez polską stronę, w celu upamiętnienia mieszkańców Gminy Ceków-Kolonia, którzy zginęli walcząc o Piedimonte i inne włoskie miasta. Współpraca zakończyła się podpisaniem w 2021 roku oficjalnego porozumienia.  

Delegacja wielkopolskich samorządowców uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach rocznicowych organizowanych przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka oraz Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino Annę Marię Anders. Uroczystości odbywały się na Wzgórzu Wolności przed Pomnikiem 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich, pod pomnikiem żołnierzy włoskich z Piedimonte oraz pod pomnikiem Generała Andersa, który 18 maja 1944 roku wraz z żołnierzami 2. Korpusu Polskiego zatknął biało-czerwoną flagę na ruinach klasztoru Monte Cassino. Tegoroczne obchody zbiegły się także ze 130. rocznicą urodzin gen. Andersa.

Delegacja wielkopolskich samorządowców upamiętniła bohaterów walk o Monte Cassino

Punktem kulminacyjnym obchodów były centralne uroczystości z okazji 78. Rocznicy bitwy o Monte Cassino. Ich najważniejszym elementem była msza święta koncelebrowana przez Biskupa Polowego Wiesława Lachowicza, która odbyła się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Monte Cassino. Później wygłoszono oficjalne przemówienia, wręczano odznaczenia i złożono kwiaty. W oficjalnych wystąpieniach wielokrotnie podkreślano ponadczasowość przesłania walk o klasztorne wzgórze w kontekście obecnych, tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Delegacja samorządowców po ceremonii składania kwiatów zapalił znicze na grobach bohaterów Ziemi Kaliskiej, Wielkopolski i innych poległych.

Bitwa o Monte Cassino to jednak z najbardziej zaciętych i krwawych bite II wojny światowej. Toczyła się pomiędzy wojskami alianckimi a Niemcami w 1944 roku w rejonie klasztoru Monte Cassino. Bitwa  rozsławiła na całym świecie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez gen. broni Władysława Andersa.

Podczas wizyty, samorządowcy mieli także możliwość porozmawiania ze stroną włoską o dalszej współpracy.

- Podczas wizyty przeprowadziliśmy rozmowy robocze w Instytucie Polskim w Rzymie. Poruszyliśmy temat ekspozycji wystawy haftów i koronek Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i promocji naszego województwa. Przyszłe wydarzenia, połączone zostaną z uczczeniem pamięci Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Rzymie i promocją albumu Ziemi Kaliskiej, o czym mieliśmy okazję porozmawiać z Chargé d’affaires Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Watykanie - tłumaczy Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

 

Info: Własne/Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego