ALEKSANDER LOSSOW NIEMOJOWSKI (1910 - 1944)
22 kwietnia 2025
Aleksander Lossow- Niemojowski urodził się w 1910 roku w Boruszynie. Był spokrewniony z właścicielami Marchwacza: Zofią i Wacławem Niemojowskimi, którzy nie mając potomstwa zdecydowali się adoptować krewniaka. Po ich śmierci dobra marchwackie miały zostać przejęte przez Aleksandra. We wspomnieniach mieszkańców wsi zapamiętano go jako dobrego gospodarza, który przyjeżdżał doglądać majątku podczas żniw czy zasiewów. Mężczyzna ukończył Szkołę Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu a następnie odbył służbę w 15 pułku ułanów poznańskich. Przeszedł cały szlak bojowy z pułkiem w czasie kampanii wrześniowej. Jak podaje Muzeum Powstania Warszawskiego „Walczył w bitwie nad Bzurą, podczas której został ciężko ranny (80% inwalidztwa)”[1]. Po klęsce wrześniowej przeszedł do konspiracji. W czasie powstania warszawskiego był szefem sztabu zgrupowania „Paweł”. Na stronie poświęconej jego pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego podaje, że został „ciężko ranny 5 sierpnia 1944 r. podczas walk na Cmentarzu Ewangelickim i przeniesiony do Szpitala Karola i Marii przy ul. Leszno 136. Rozstrzelany przez Niemców w grupie ok. 100 pracowników i pacjentów Szpitala”[2].
„Odznaczenia: Virtuti Militari (wrzesień 1939), Virtuti Militari (pośm. ok. 1944), Krzyż AK Medal Wojska Polskiego (czterokrotnie), Zloty Krzyż Zasługi z Mieczami”[3].
Oprac. Krzysztof Pietrzykwoski
Źródło zdjęcia: http://www.akwielkopolska.pl/biograms/index/biograms/1,36,0,0,Biogramy,Strona1,1.html
[1] Baza grobów powstańczych. Aleksander Lossow- Niemojowski, Aleksander Lossow-Niemojowski - Baza grobów Powstańców Warszawskich, [dostęp, 17.04.2025 r.]
[2] Ibidem, Aleksander Lossow-Niemojowski - Baza grobów Powstańców Warszawskich, [dostęp, 17.04.2025 r.]
[3] Aleksander Lossow- Niemojowski, Aleksander Józef «Ludwik» Lossow-Niemojowski z Lossowa h. wł. (Ryś odm.) (M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego)