Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Powiat Kaliski na Targach Regiony Turystyczne "Na styku kultur" w Łodzi

Powiat Kaliski i Miasto Kalisz uczestniczyli w XXIV Targach Regiony Turystyczne "Na styku kultur", które odbywały się w Łodzi w dniach 16-18.03.2018 roku. Podczas trzydniowej imprezy reprezentanci Powiatu mogli zaprezentować kulturę, charakter i tradycyje naszego regionu, przyczyniając się tym samym do zwiększenia jego rozpoznawalności. Powiat Kaliski i Miasto Kalisz byli tegorocznymi partnerami targów.

 

Halą EXPO w Łodzi już od piątkowych godzin porannych zawładnęli turyści, którzy chętnie zapoznawali się z ofertą wystawców. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli Powiatu Kaliskiego i Miasta Kalisz, którzy przez trzy pracowite dni z dużym animuszem prezentowali walory naszego regionu, w tym m.in. dorobek kulturalny, atrakcje turystyczne oraz charakterystyczne produkty spożywcze i potrawy.

"Odpocznij w krainie nocy i dni" - takie hasło przyświecało podczas przedstawiania odwiedzającym walorów Powiatu Kaliskiego. Wiąże się to z postacią wybitnej powieściopisarski Marii Dąbrowskiej, autorki m.in. znakomitego dzieła "Noce i dnie", którego akcja rozgrywała się na terenie Kalisza i w historycznym regionie Kaliskiem. Maria Dąbrowska urodziła się i wychowywała na terenie położonego w powiecie kaliskim Russowie. Nic zatem dziwnego, że tereny naszego powiatu często dzięki znakomitej autorce powieści określa się mianem "Krainy nocy i dni".

Duże zaciekawienie odwiedzających wzbudzały m.in. propozycje turystyczne związane z naszym regionem: "Szlak Dębów i Paproci", "Szlak Kulinarny Kaliskie Smaki" czy też "Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej". Podczas trzydniowych targów turystycznych przedstawiciele i przyjaciele Powiatu Kaliskiego szczegółowo informowali odwiedzających o charakterystycznych walorach regionu, miejscach noclegowych, zabytkach, rozdając przy tym mnóstwo materiałów reklamowych i organizując konkursy przykuwające uwagę osób zgłębiających tajemnice wystawców w łódzkiej hali EXPO.

Doskonałą sposobność do przedstawienia uroków powiatu stanowiła konferencja prasowa, a także występy reprezentantów i przyjaciół Powiatu Kaliskiego na głównej scenie łódzkich targów. Ogromne zaciekawienie widzów rozbudzał Zespół Pieśni Brzezinianki i Kapela ludowa Brzeziny, które za pośrednictwem charakterystycznych brzmień prezentowały kulturalno-muzyczne tradycje naszego powiatu. Utalentowani muzycznie twórcy ludowi z Brzezin przenieśli swoje występy na tereny bezpośrednio sąsiadujące ze stoiskiem targowym. Tam wkrótce zgromadziła się potężna grupa odwiedzających, którym najwyraźniej mocno przypadły do gustu tradycyjne brzmienia naszych zespołów folkorystycznych.

Stoisko Powiatu Kaliskiego i Miasta Kalisz tętniło zresztą życiem, bo atrakcji tam nie brakowało. Duży podziw wzbudzały m.in. niesamowite rzeźby Zdzisława Gotfryda. Rzeźbiarz z Brzezin udowodnił, że jest człowiekiem niesamowitym, posiadającym zdolności potrafiące niemalże ożywić każdy kawałek drewna.

Punktem charakterystycznym powiatowego stoiska był także zielony kajak, który przypominał o tym, że Powiat Kaliski usytuowany jest w dolinie malowniczej rzeki Prosny, cechującej się licznymi, dzikimi odcinkami. Entuzjaści turystyki rzecznej wykorzystują tajemniczy, naturalny charaker rzeki do organizowania spływów kajakowych. Jednym z takich ludzi jest Zbigniew Muzalewski, który Prosnę zna jak własną kieszeń i potrafi opowiedzieć o wszystkich jej urokliwych zakamarkach, zachęcając przy tym do aktywnej turystyki.

Na scenie zaprezentowali się również członkowie Szlaku Kulinarnego "Kaliskie Smaki". Mowa o przedstawicielach Pałacu Tłokinia, którzy za pośrednictwem szefa kuchni Andrzeja Klimka, prezentowali wyborny smak i woń potraw serwowanych w tym urokliwym miejscu. Podczas kulinarnego pokazu zaproponowano widzom zupę "ślepe ryby z myrdyrdą" oraz kaczkę confit z kopytkami chrzanowymi, buraczkami i chrustem z modrej kapusty. Podczas targów odwiedzający poznali reprezentantów Stajni Czempisz – Zielny Dworek, którzy również wprowadzali turystów w smaki Powiatu Kaliskiego za pośrednictwem pokazu kulinarnego połączonego z cieszącą się dużym powodzeniem degustacją.

Oprócz walorów kulinarnych ściśle związanych z ofertą restauracyjną tych magicznych miejsc, odwiedzający stoisko Powiatu Kaliskiego mogli również zapoznać się ze smakiem wyrobów firm działających w naszym regionie. Dzięki uprzejmości producentów, można było zapoznać się ze sztandarowym produktem "krainy nocy i dni" – Andrutami Kaliskimi, a także produktami firmy "Lazur", smakowitymi wytworami Zakładu Mięsnego Łucyk, Piekarni Bułeczka, Tłoczni Soków Owocowych TeSO, a także liofilizowanymi owocami z firmy Elena.

Podczas XXIV Targów Turystycznych "Na styku kultur" na wspólnym stoisku zaprezentowali się: Powiat Kaliski, Miasto Kalisz, Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu, Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenia "LGD7 Kraina Nocy i Dni" i "LGD Długosz Królewski", Agroturystyka Karczma Kaliska, Stajnia Czempisz – Zielny Dworek, Pałac Tłokinia, Kajaki Prosna Zbigniew Muzalewski, Zespół Folklorystyczny Brzezinianki, Kapela Ludowa Brzeziny, Tłocznia Soków Owocowych "Płonka", ELENA – producent kolagenum i liofilizatów, Andruty Kaliskie, Zakład Mięsny Łucyk i Piekarnia Bułeczka.

 Tekst: Michał Marszałkowski