Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

TERYTORIALSI ZAPRASZAJĄ NA SPOTKANIE W KALISZU

W najbliższą sobotę, 29 września 2018 r. w Kaliszu żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady OT spotkają się z mieszkańcami miasta, zaprezentują swój sprzęt, uzbrojenie i wyposażenie oraz udzielą szczegółowych informacji dotyczących planów budowy WOT w Wielkopolsce.

 Spotkanie z młodzieżą i mieszkańcami miasta rozpocznie się o godz. 8.00 na Placu Św. Józefa. Naszą intencją jest zaprezentowanie uzbrojenia, wyposażenia i sprzętu jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej, w tym najnowszego polskiego karabinka GROT, czterokołowców typu Quad czy motocykla. Na miejscu będzie też możliwość spotkania
z żołnierzami terytorialnej służby wojskowej, lokalnymi „ambasadorami” pierwszej historycznej „16-nastki”, którzy na żywo opowiedzą o swoich doświadczeniach, procesie szkoleniowym i etapach rekrutacji.

W ramach rozwiniętego na Placu Św. Józefa punktu rekrutacyjnego będzie możliwość złożenia wniosków o powołanie do WOT. Wszyscy chętni będą mogli też wcielić się w skórę rekrutów i przejść badania składu masy ciała pod kątem parametrów takich jak: BMI (Body Mass Index) i BFI (Body Fat Percentage) – tego typu badaniom poddawany jest każdy ochotnik w pierwszych dniach służby.

Na punkcie medycznym wojskowy ratownik medyczny – żołnierz OT, będzie uczył pierwszej pomocy i opowiadał o zadaniach medyka w wojsku. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli spróbować swoich sił w reanimacji (przy użyciu fantoma), a także na samym sobie czy towarzyszy przećwiczyć opatrywanie ran. W namiocie promocyjnym przygotujemy miejsce dla najmłodszych, którzy będą mogli pokolorować obrazki o tematyce wojskowej, a żołnierze będą wykonywać najmłodszym i nie tylko „wojskowy makijaż”, dzieci też będą mogły przymierzyć wojskową kamizelkę kuloodporną oraz hełm. Spotkanie będzie także okazją do praktycznej nauki różnych technik samoobrony, którą poprowadzą żołnierze 12. WBOT. Tor przeszkód, przeciąganie liny i konkurencje sprawnościowe ufundują zdrowe spalanie kalorii, które będzie można zbalansować smakiem pysznej żołnierskiej grochówki.

Zapraszamy do Kalisza! Przyjdźcie, poznajcie nas i dowiedzcie się u źródła czym są Wojska Obrony Terytorialnej!

Terytorialsi!

 

Najbliższa przyszłość wielkopolskiej Brygady to szkolenia rotacyjne zaprzysiężonych już żołnierzy oraz  intensywny, jesienny proces rekrutacji. Kolejne wcielenie już 6 października. Obecnie w 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej szkoli się 260 ochotników, za którymi pierwsze szkolenia podstawowe i wyrównawcze. 16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym. Obecnie w WOT służbę pełni 13,6 tys. żołnierzy, w tym 11,2 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników  na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały
 z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej.  Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego
i zawodowego ze służbą Ojczyźnie. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.