Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2022 „Inwestujmy w naszą planetę”

Dzień Ziemi jest największym ekologicznym międzynarodowym świętem, którego celem jest promowanie ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli
w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która - według organizatorów Dnia Ziemi - jest naszym wspólnym dobrem.

Do zainicjowania święta przyczyniła się katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 roku u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wtedy to z uszkodzonej platformy wiertniczej wydobyło się kilkaset tysięcy galonów ropy. Zdarzenie doprowadziło do śmierci wielu delfinów, ptaków, ryb i innych morskich zwierząt oraz dewastacji środowiska na wiele lat. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 roku przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.

W tym dniu na całym świecie odbywają się uroczystości, imprezy i spotkania, mające na celu promocję postaw proekologicznych. Tegoroczny temat Dnia Ziemi brzmi „Inwestuj w naszą planetę”. W tym roku poruszony zostanie przede wszystkim temat klimatu. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na wysiłki skupiające się wokół utrzymania globalnej temperatury na poziomie niższym niż 1,5 stopnia Celsjusza sprzed ery przedprzemysłowej.

Źródło:
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Starostwa Powiatowego w Kaliszu