Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Program "Deszczówka" zrealizowany w powiecie kaliskim

Program „Deszczówka” został zrealizowany w powiecie kaliskim. Dzięki czterem zbiornikom zbierającym wodę deszczową będą podlewane boisko i tereny zielone przy dwóch szkołach powiatu kaliskiego: Zespole Szkół nr 1 w Liskowie i Zespole Szkół im Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Powiat kaliski na ten cel  pozyskał dofinansowanie z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

W ramach umowy między Powiatem Kaliskim, a Samorządem Województwa Wielkopolskiego zrealizowano dwa projekty:

"Wykonanie systemu podziemnego magazynowania wody opadowej z budynków Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie oraz instalacji jej wykorzystania do nawadniania terenów zieleni i terenów dydaktycznych" – dofinansowany w kwocie 24.161 zł.

"Wykonanie systemu podziemnego magazynowania wody opadowej z budynków warsztatów przy Zespole Szkół im. St. Mikołajczyka w Opatówku oraz instalacji jej wykorzystania do nawadniania terenów zieleni i terenów dydaktycznych – dofinansowany w kwocie 25.839 zł

W programie chodzi o to, by gromadzić wodę deszczową i potem ją wykorzystać do podlewania. W powiecie kaliskim jest coraz większy deficyt wody, dlatego powstały wnioski, by wyjść naprzeciw tym problemom.

- Od wielu dziesięcioleci, statystycznie między powiatem kaliskim, a Turkiem jest najmniej opadów w całej Polsce. Mamy więc zamontowane dwa zbiorniki po 10 tys. litrów w Liskowie, które będą gromadzić wodę opadową z dachu szkoły. To ma też funkcję edukacyjną. Musimy chronić te wodę i umieć nią gospodarować- mówi Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

W Liskowie z deszczówki dzięki specjalnemu systemowi będzie nawadniane bisko szkolne.

W Opatówku z programu „Deszczówka” woda opadowa ze szklarni edukacyjnej i budynków warsztatów szkolnych trafi do zbiorników i będzie wykorzystana do podlewania terenów zielonych przy warsztatach szkolnych, gdzie młodzież uczy się uprawy projektowania i dbania o krzewy ozdobne i byliny.

Tekst/Foto W.Przybylska